Dieta bez zbędnych wyrzeczeń – czy to możliwe?

Poszukując informacji na temat tego, w jaki sposób można efektywnie schudnąć można natknąć się na ogrom sprzecznych ze sobą informacji. Warto więc sięgać po sposoby, które doskonale sprawdzają się u dużej ilości osób, ponieważ wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że i nam przysłużą. Jedną z diet, która uzyskuje coraz większą popularność jest dieta polegająca na jedzeniu tylko w określonym przedziale czasowym. Jakie są jej zasady i jakich efektów można oczekiwać?

O co chodzi w diecie 8/16?

Zazwyczaj dieta kojarzy nam się z masą nakazów i zakazów. Listą produktów, których nie lubimy, a musimy je jeść oraz takimi, z których kategorycznie musimy zrezygnować. Dodatkowo, nie raz nadwyręża nasz budżet. Tracimy więc pieniądze, czas i samopoczucie. Stosowanie się do nich jest jak kara, więc często bardzo szybko rezygnujemy z nich zawiedzione. Zupełnie inaczej jest jednak w diecie, która jest coraz chętniej wybierana nie tylko przez osoby chcące schudnąć, ale także te, które chcą utrzymać wagę lub ustabilizować swój organizm. Jest to dieta zakładająca, że przez 8 godzin jemy, a przez pozostałe 16 pościmy. Jest to główne założenie tej diety i tak właściwie na tym kończą się jej zasady. Warto jednak zapoznać się z istniejącymi do niej zaleceniami oraz tym, na jakiej zasadzie ma ona działać.

Czy to ma jakikolwiek sens?

Często osoby podejmujące się danej diety nie dają rady w niej wytrwać nie tylko ze względu na to, że wymagana jest od nich natychmiastowa zmiana swojego stylu życia, ale również dlatego, że często wymaga ona dużo zaangażowania i wiedzy. Zazwyczaj należy liczyć kalorie, szukać informacji na temat indeksu glikemicznego. W tym wypadku jednak wystarczy zastosować się do jedzenia jedynie przez 8 godzin dziennie. Nie jest istotne, jakie to są godziny, możemy ustalić je dowolnie niezależnie od naszego trybu życia. Dodatkowo, nie ma żadnych ograniczeń co do tego co i ile jemy, bylebyśmy robili to w ciągu wyznaczonego okresu. Oczywiście, należy przy tym mieć na uwadze, że nie oznacza to zjedzenia kilku pizz dziennie, ale normalne, zróżnicowane odżywianie się. Nie ma jednak wykazu produktów dozwolonych i zakazanych. Możemy więc jeść jasny chleb, desery czy smażone obiady, tak, jak jemy na co dzień. Zjadamy więc tyle, ile normalnie do tej pory jedliśmy w ciągu dnia, ale w zmniejszonym przedziale czasowym. Dzięki temu, po pierwsze nie musimy sobie niczego odmawiać jeżeli mamy ochotę, a po drugie i tak jemy mniej niż zazwyczaj, ponieważ w pewnym momencie jesteśmy już pełni i choćbyśmy chcieli – nie zjemy więcej na zapas. Natomiast w przedziale czasowym poświęconym na przerwę od jedzenia staramy się nie podjadać, za to dbamy o dobre nawodnienie organizmu. Co więcej, wystarczy stosować ją przez co najmniej 3 dni w tygodniu. Każdy dzień, w którym zastosujemy się do tej metody pozwoli nam na przybliżenie się do tego celu. Jest to więc szczególnie atrakcyjne nie tylko dla osób, które nie mają czasu na planowanie nowej diety, ale również dla tych, które prowadzą zmienny tryb życia. Nawet jeżeli masz pracę zmienną – jesteś w stanie dostosować okresy jedzenia tak, aby pasowały pod twój tryb dnia.

Zobacz także:  Najczęściej popełniane błędy w trakcie diety odchudzającej

Zasada działania

Dieta oparta na przedziale 8/16 sprawia, że organizm uzyskuje pewnego rodzaju stabilność cyklu żywieniowego. Nie od dzisiaj wiadomo, że na przykład spać należy przez określoną ilość godzin, w określonych przedziałach czasowych. Ma to za zadanie uregulować nasz organizm. Jeżeli bowiem śpimy bardzo nieregularnie, o różnych porach, a w dodatku raz krótko, raz długo to jest to idealny sposób na dorobienie się różnych kłopotów. Nie będziemy mogli zasnąć lub się wybudzić, nasz sen nie będzie odpoczynkiem dla naszego organizmu, a to pociągnie za sobą dalsze konsekwencje w postaci gorszego samopoczucia, spadku koncentracji, a nawet zwiększonej podatności na choroby. Dlaczego więc z odżywianiem się miałoby być inaczej? Zastosowanie konkretnych przedziałów, w których możemy jeść ma tak naprawdę na celu przywrócenie nam naturalnego cyklu żywieniowego. W dzisiejszych czasach żyjemy jemy bardzo nieregularnie, jesteśmy spięci, a nasza doba jest znacznie wydłużona poprzez stosowanie sztucznych źródeł światła. Świat zmienia się, idzie do przodu, ale to nie oznacza, że nasz organizm funkcjonuje inaczej niż kiedyś. Nie jest możliwe bowiem, aby nadążył on za tymi zmianami. Z tego właśnie względu należy zastosować się do tego, czego on potrzebuje, ponieważ jego zapotrzebowanie nie zawsze idzie w parze z tym jak działa dzisiejszy świat. Autorzy utrzymują, że stosowanie tej jednej zasady, a więc naturalne ustabilizowanie cyklu żywieniowego ma pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia. Dieta ta wspomagać może walkę z cukrzycą czy chorobami serca, ale przede wszystkim im zapobiegać

Zobacz także:  Mity na temat odchudzania, czyli czego należy się wystrzegać

Jak dodatkowo wspomagać efekt tej diety?

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, ta dieta nie wymaga od nas szczególnie zwiększonego zaangażowania w jej stosowanie, ale możemy ją udoskonalić, dzięki czemu uzyskamy efekt znacznie szybciej. Możemy to osiągnąć poprzez:

• Zdrowsze odżywianie
Mimo tego, że pomysłodawcy tej diety nie narzucają tego, co powinniśmy jeść warto rozważyć stosowanie zdrowszych zamienników używanych przez nas produktów. Powinniśmy jednak robić to stopniowo, aby nie poczuć się przytłoczonymi nagłymi zmianami w sposobie odżywiania. Możemy na przykład zacząć więcej gotować lub piec zamiast smażyć albo przemycić do swojej diety więcej warzyw i owoców poprzez tworzenie z nich różnego rodzaju koktajli.

• Zadbanie o inne aspekty zdrowego stylu życia
Pamiętajmy, że dieta jest tylko jednym z czynników, które wpływają na nasz stan zdrowia. Powinniśmy więc też zadbać o odpowiednie wysypianie się oraz ćwiczenia. Efekt połączenia różnych aspektów stylu życia pozytywnie nasz zaskoczy nie tylko pod względem zmian widocznych gołym okiem, ale również zachodzących w naszym samopoczuciu! Autorzy diety zalecają wykonywanie 8-minutowych ćwiczeń przez zjedzeniem pierwszego posiłku. Pomoże to dodatkowo pobudzić twój metabolizm do działania.

Zobacz także:  Najlepsze sposoby na sprawdzanie postępów w odchudzaniu

Comments are closed.