Dieta zbilansowana vs. kontrowersyjne metody

Grunt to dobre zdrowie

Prowadzenie zdrowego trybu życia to jedna z tych kwestii, które powinny być traktowane priorytetowo. Na szali znajduje się bowiem nasze życie, chociaż niejednokrotnie przekonujemy się o tym dopiero po czasie. Jak mówi polskie przysłowie – mądry Polak po szkodzie. Działania profilaktyczne nie muszą jednak wiązać się z wysoce wymagającymi warunkami do spełnienia. Wbrew pozorom, dobrze przygotowana dieta, która uwzględnia indywidualne uwarunkowania to podstawa, która może wpłynąć nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale także na ogólny stan zdrowia.

Wszystko, czego potrzebujesz w jednej diecie

Dieta zbilansowana występuje również pod nazwą diety pełnowartościowej lub diety optymalnej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta, która zapewnia organizmowi właściwie wszystkich niezbędnych do poprawnego funkcjonowania składników. W przeciwieństwie do wielu innych proponowanych diet, ta konkretna, niekoniecznie ma na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Istnieje bowiem solidna różnica pomiędzy dietami odchudzającymi, a dietą samą w sobie, która jest wyłącznie sposobem odżywiania. Dieta zbilansowana opiera się na idei mówiącej o tym, że człowiek powinien każdego dnia dostarczać sobie odpowiedniej ilości wszystkich potrzebnych składników, tj. błonnika, tłuszczów, węglowodanów, itd. Oczywiście, wszystko z umiarem oraz z uwzględnieniem płci, aktywności fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia. Posiłki w diecie optymalnej powinny być spożywane w odpowiednich odstępach czasu, a składniki odpowiednio dobierane pod kątem właściwości i zawartości poszczególnych związków. Podział na kilka mniejszych posiłków w ciągu całego dnia powoduje, że nie odczuwamy głodu w żadnym momencie, żołądek pracuje i przyzwyczaja się do regularnego trawienia, a wobec tego wszystkiego, wyrabiamy pewnego rodzaju nawyki żywieniowe, dostarczając sobie wszystkich najpotrzebniejszych wartości. Zrównoważona dieta, w której nie brakuje ani jednego ważnego elementu, to podstawa świetnego zdrowia, ale także odpowiednia ilość paliwa, które przetwarzane jest na solidną porcję energii, tak bardzo potrzebnej w ciągu całego intensywnego dnia. Decydując się na dietę zbilansowaną, decydujemy się na rozsądny sposób odżywiania, który w żadnym momencie nie okaże się błędnym kołem lub szkodliwym posunięciem.

Zobacz także:  Witaminowa bomba w owocach

Ulubiona dieta każdego łakomczucha

Mnogość wszelkich dostępnych i proponowanych diet powoduje, że tak naprawdę ciężko zdecydować się na jedną, która w dodatku sprawi, że zredukujemy nieco nadmiar tkanki tłuszczowej. Ponadto, jeżeli należymy do osób, które jak ognia unikają wszelkich żywieniowych restrykcji, to może się skończyć sromotną kapitulacją jeszcze przed startem. Dieta wysokotłuszczowa to jedyna dieta, która może uchronić łakomczucha przed dietetyczną porażką. Chociaż zdania są wyjątkowo mocno podzielone, to dieta okazuje się być skuteczną metodą na odchudzanie. W codziennym jadłospisie znajduje się mięso każdego rodzaju, ryby, śmietana, jajka, mleko oraz tłuszcz, tłuszcz i jeszcze raz tłuszcz w każdej postaci. Unikać natomiast należy wszelkiego rodzaju słodyczy, pieczywa, soli, owoców i ryżu. Każdy łakomczuch uzna więc, że dieta nie jest idealna, skoro zabrania choćby jednej kosteczki czekolady. Nie można mieć jednak wszystkiego, a dieta tak czy siak, nie kojarzy się w żaden sposób z serią wyrzeczeń, wręcz przeciwnie. Wielu lekarzy uważa, że jak na dietę, jej reguły są przeciwieństwem czegokolwiek, co można by opatrzyć napisem „zdrowie” i z pewnością nie przyczyniają się do poprawy kondycji człowieka. Niemniej, tak niekonwencjonalna dieta musiała znaleźć swoje grono odbiorców, która z pełnym przekonaniem twierdzi, że to najlepsza dieta na świecie, a w dodatku absolutnie skuteczna. Jedną z najpopularniejszych osób, która podjęła się realizacji diety wysokotłuszczowej jest Aleksander Kwaśniewski, który wielokrotnie publicznie mówił o tym, jak wiele zawdzięcza tej właśnie diecie. Wielu ludzi, którzy mają już za sobą dietę optymalną uważa, że to właśnie za jej sprawą zniknęły ich wieloletnie dolegliwości zdrowotne, a wyniki badań w końcu są dobre albo wręcz idealne. Choć dieta należy do kontrowersyjnych, to należy wziąć pod uwagę fakt, że w kwestii odchudzania jest rzeczywiście skuteczna, co zadziwia, bo trudno uwierzyć, że przy takich ilościach tłuszczu, można zrzucić chociażby pół kilograma.

Zobacz także:  Dieta zależna od grupy krwi

Dukan i jego metody dietetyczne

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych diet okazała się dieta Dukana, która swojego czasu wiodła niezwykły prym. Ogromne rzesze ludzi decydowały się na wypróbowanie zaleceń francuskiego dietetyka i lekarza Pierre’a Dukana, który opracował specjalny dwuetapowy plan działania na zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w pierwszej kolejności, a w następnym etapie, podtrzymaniu uzyskanego efektu. Dieta polega na spożywaniu przede wszystkim ogromnych ilości białka, przy równoczesnym ograniczeniu wszystkich innych składników. Świat oszalał, widząc niezwykłe efekty, ale weryfikacja zburzyła nieco autorytet doktora i entuzjazm osób, które zdecydowały się na jego dietę. Okazuje się bowiem, że dieta Dukana może w ogromnym stopniu odbić się na naszym zdrowiu. Badania wykazały, że osoby poddające się tej diecie mogą doprowadzić do solidnego wycieńczenia organizmu, zaburzenia regularnego poziomu cholesterolu, choroby nerek, a nawet do miażdżycy. Wyeliminowanie konkretnych witamin i składników odżywczych powoduje, że pojawia się rozdrażnienie, brak koncentracji, a także niebezpieczne osłabienie całego organizmu. Szalony entuzjazm ustąpił wobec tego miejsca obawom i sprawił, że obecnie dieta Dukana nie należy już do diet zalecanych osobom, które powinny zredukować swoją masę ciała. Odchudzanie powinno bowiem iść w parze z rozsądkiem i troską o nasze zdrowie. Redukcja kilogramów nigdy nie powinna odbywać się kosztem najcenniejszej wartości człowieka, którą jest życie w zdrowiu.

Zobacz także:  Co znajduje się na liście Superfoods?

Comments are closed.