Diety dietom nierówne – która najlepsza?

Frutarianizm, czyli dieta owocowo-warzywna

Monodiety cieszą się równie wielką popularnością, co innego rodzaju modele żywieniowe, choć w przeciwieństwie do tych zbilanoswanych, te wywołują bezustannie ostre dyskusje i szereg kontrowersji. Jedną z najbardziej ortodoksyjnych diet jest frutarianizm, który polega spożywaniu wyłącznie owoców. Wśród wielu dietetyków panuje sceptyczne nastawienie wobec takiego modelu żywienia, ponieważ wiedza i doświadczenie podpowiadają im, że taka dieta nie może być w pełni zdrowa dla ludzkiego organizmu. Racja faktycznie leży po stronie uczonych, ponieważ wielu zwolenników frutarianizmu musiało zweryfikować swoje poglądy żywieniowe tuż po, zapewne, niemiłym pobycie w szpitalu. To jedna z najbardziej rygorystycznych diet i trzeba przyznać, że nie należy do diet, które liczą się z naszym zdrowiem. Wbrew przekonaniu wszystkich zwolenników. Do owóców w przypadku frutarianizmu zalicza się również warzywa, które znajdują się w kategorii owoców niesłodkich. Poza nimi można oczywiście jeść owoce słodkie, suszone oraz oleiste. Drugim koniecznym warunkiem jest spożywanie ogromnych ilości płynów, najlepiej w postaci wody. Trudno nie zgodzić się z tym, że dieta, w której królują owoce może być niekorzystna dla ludziekiego zdrowia. Naukowcy zwracają jednak uwagę na to, że owoce i hektolitry wody to stanowczo za mało dla człowieka. Brak solidnych źródeł białka, błonnika, węglowodanów mogą doprowadzić do poważnych konsekwecji, o czym już wiele osób się przekonało na własnej skórze. Diety jednoskładnikowe nigdy nie przyczynią się do poprawy naszego zdrowia, wręcz przeciwnie. Świadome pozbawienie organizmu potrzebnych składników jest zbrodnią przeciwko nam samym. Warto pamiętać, że dobra dieta, to dieta zbilansowana, w której nie zabraknie miejsca na wszystkie wartości odżywcze. Frutarianizm do takich nie należy i żaden szanujący się lekarz jej nie poleci.

Zobacz także:  Najprostszy sposób na kontolowanie wagi - liczenie kalorii

Dlaczego nie zaleca się niektórych diet?

Dietetycy na całym świecie prześcigają się w tworzeniu diet doskonałych, które staną się modelem wzrocowym dla całego świata, podstawą żywieniową na całe życie. Zupełnie inaczej jednak wygląda kwestia diety w przypadku osób, które pragną pozbyć się nadwyżki tkanki tłuszczowej. W takich wypadkach dieta dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb i według indywidualnych możliwości. Model żywienia, który będziemy chcieli na stałe wprowadzić w nasze życie powinien się opierać przede wszystkim na diecie dostarczającej organizmowi wszystkich składników odżywczych w dobrze skomponowanych proporcjach. Ciało człowieka to skomplikowana maszyna, ale zbilansowany jadłospis oraz umiar to podstawa. Warzywa i owoce, najlepiej z lokalnych hodowli to gwarancja dobrego smaku oraz tego, że nie aplikujemy sobie dodatkowo chemicznych substancji. Produkty opatrzone napisem „Eko” to gwarancja dobrej jakości, dlatego warto ich wypatrywać na sklepowych półkach. Niezależnie od warunków zewnętrznych, dieta powinna składać się z co najmniej pięciu mniejszych posiłków, które dostarczą solidnej energii, ale nie obciążą żołądka w sposób, który może mu zaszkodzić. Warto pamiętać, że spożywanie jedzenia w nocy nie jest wskazane – zarówno w przypadku osób znajdujących się nie diecie odchudzającej, jak i tych, którzy najzwyczajniej w świecie troszczą się o własne zdrowie. Zdrowa dieta to także ograniczenie spożywania mocnego alkoholu, który może przyczynić się do powstawania chorób sercowych, a także znacząco wpłynąć na pracę całego mózgu.

Zobacz także:  Niezbędnik robienia zdrowych zakupów

Ruch i jego wpływ na człowieka

Niezależnie od własnych upodobań odnośnie spędzania wolnego czasu, sport lub jakakolwiek aktywność fizyczna to coś, co powinno znaleźć się w naszym harmonogramie. Zdrowa żywność nie zdziała cudów, jeżeli nie połączymy jej z odpowiednią ilością ruchu. Sporty ogólnorozwojowe to najlepsza opcja dla naszego ciała, ponieważ ich uprawianie wiąże się z aktywizowaniem wszystkich układów w ciele człowieka, a co za tym idzie – z ich wzmacnianiem. Na prowadzeniu znajdują się sporty rakietowe oraz pływanie, które już od dawna uznawane jest za najzdrowszy sport świata. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami uprawiania sportu, powinniśmy zdecydować się na regularne spacery, które będą równie skutecznie pobudzały całe działo do działania, uruchamiając wszystkie mięśnie. Regularny ruch to podstawa zdrowego trybu życia. Dieta stanowi jedynie uzupełnienie. Ciało w ruchu to ciało dotlenione i zadbane. Grzechem byłoby nie wspomnieć jak istotne znaczenie dla samopoczucia ma ruch. W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do uwalniania się niezwykłych ilości hormonów szczęścia. Taki stan rzeczy sprawia, że warto zainteresować się sportem na poważnie, by móc sobie dostarczać zarówno odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego, jak i adrenaliny i szczęścia w najczystszej postaci. Naukowcy od lat starają się przekonać ludzi do tego, że podstawą nienagannego zdrowia jest połączenie obu tych czynników – zdrowego jedzenia oraz sportu. Można śmiało powiedzieć, że ostatnie lata dowodzą, że ich nawoływania w końcu trafiły na podatny grunt. W dwudziestym pierwszym wieku bardziej niż kiedykolwiek zwracamy uwagę na własne zdrowie, profilaktyczne działania i zapobieganie dolegliwościom. Liczy się komfort, a ten jest na stałe związany z naszą kondycją fizyczną i psychiczną. Marketingowe zabiegi zarówno właścicieli sieci siłowni, jak i producentów zdrowej żywności, również do nas trafiają i trzeba przyznać, że propagowanie zdrowego stylu życia stało się czymś absolutnie naturalnym. Częstokrotnie jest to podyktowane panującą obecnie modą lub trendami, za którymi ślepo podążamy. Niemniej, nawet najbardziej nachalne marketingowe sztuczki są do przyjęcia, jeżeli tylko nakłaniają nas do kupowania zdrowego jedzenie lub zmiany na lepsze.

Zobacz także:  Uważne jedzenie istotnym elementem zdrowego żywienia

Comments are closed.