Jak zdrowo się odżywiać?

Odpowiednie żywienie to temat rzeka. Łatwo się w nim pogubić. Nie wiemy czy powinniśmy stosować ściśle określoną dietę czy może raczej więcej ćwiczyć oraz po jakim czasie możemy odpuścić. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że sposobem na idealną figurę oraz doskonałe zdrowie jest racjonalne żywienie. Czemu zdrowa dieta jest taka ważna, co to tak właściwie oznacza oraz jakie kroki powinniśmy podjąć, aby żyć w zgodzie ze swoim organizmem?

Przechodzę na dietę! – Czyli co?

Często źle rozumiemy słowo „dieta”. Termin ten kojarzy nam się ze zmianą przyzwyczajeń żywieniowych, okresowym zmniejszeniem ilości kalorii, a zazwyczaj po prostu z odchudzaniem. Jednak dieta to po prostu sposób odżywiania. Czasem gorszy, czasem lepszy, ale zawsze jakiś jest. Przechodząc na dietę ogłaszamy więc, że zmieniamy swój sposób odżywiania. Nie powinniśmy jednak robić tego jedynie czasowo, a z nastawieniem na długotrwałą zmianę. Jest to bowiem gwarancją tego, że nasz organizm będzie funkcjonował poprawnie i czerpał regularne korzyści. Dieta ma zapewnić nam nie tylko piękną sylwetkę, ale przede wszystkim dbać o nasze zdrowie. Z tego właśnie względu tak ważne jest wprowadzenie do swojej codzienności właśnie zdrowego, racjonalnego odżywiania, a nie krótkoterminowych eksperymentów w postaci diet cud.

Dekalog racjonalnego odżywiania

Każda część naszego organizmu spełnia pewne ściśle określone, konkretne funkcje. Jedynie zadbanie o jego wszystkie potrzeby może zagwarantować posiadanie jak najlepszego zdrowia. Aby więc zadbać o jego stan warto zacząć zdrowo się odżywiać. Przedstawiamy swoisty dekalog żywienia, który powinna wziąć sobie do serca każda osoba chcąca zmienić coś w swoim życiu na lepsze.

Zobacz także:  Wegetarianizm - diety, z których można czerpać garściami

1. Unikaj diet cud.
Zazwyczaj opierają się one na zasadzie ogromnego ograniczenia ilości przyjmowanych kalorii doprowadzając do wyniszczenia organizmu. Dbaj o swoje zdrowie i pamiętaj, że aby organizm funkcjonował poprawnie potrzebuje odpowiednią ich ilość. Nie schodź poniżej wartości wskazywanej poprzez BMR.

2. Odpowiednio bilansuj składniki odżywcze.
Nie tylko odpowiednia ilość przyjmowanych kalorii liczy się do zachowania zdrowia. Ważna jest również ich jakość. Każdy produkt, który jemy posiada w sobie konkretną wartość składników pokarmowych, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Przykładowo tłuszcze pomagają w przyswajaniu niektórych witamin oraz są wykorzystywane do produkcji hormonów, np. testosteronu. Aby zdrowo się odżywiać zadbaj o to, aby twoja dieta zawierała odpowiednią ilość każdego z niezbędnych składników odżywczych.

3. Nawadniaj się.
Pij przynajmniej 1,5 – 2l dziennie, a nawet więcej, na przykład gdy jest ciepło. Wybieraj częściej wodę mineralną, zamiast herbat czy kaw. Możesz urozmaicać jej smak poprzez dodawanie do niej świeżych owoców lub warzyw. Woda poza tym, że nawadnia to przyspiesza również przemianę materii.

4. Pobudzaj swój metabolizm.
Aby utrzymywać swoją wagę na odpowiednim poziomie lub schudnąć powinniśmy przede wszystkim pobudzać metabolizm. Ze względu na to, że nie możemy jeść mniej niż wynika to ze wskaźnika BMR, to właśnie pobudzanie metabolizmu umożliwi nam sprawowanie kontroli nad wagą. Jego pobudzanie zwiększa zapotrzebowanie na spożywanie kalorii. Na pobudzenie metabolizmu możemy wpływać przede wszystkim przez aktywność fizyczną, ale również odpowiednio zbilansowana dieta sprawia, że działa on na prawidłowym poziomie.

Zobacz także:  Prawidłowe odżywianie - dieta dla kobiet w ciąży

5. Dbaj o swoje samopoczucie.
Odpowiednia dieta jest tylko jednym ze składników, które będą sprawiać, że będziesz czuć się dobrze w swoim ciele. Zadbaj też o prawidłowe wysypianie się, kontakty międzyludzkie i odpoczynek. Kompleksowe zajęcie się swoim ciałem oraz psychiką sprawia, że jesteśmy bardziej chętni do trzymania się obranego wcześniej toru zdrowego żywienia. Poza tym, zadbaj również o to, aby nowy styl żywienia był nieodłączną częścią ciebie.

6. Wybieraj zdrowsze produkty.
Ciągle się edukuj, szukaj nowych, sprawdzonych miejsc, w których możesz kupić dobre jakościowo produkty. Urozmaicaj swoją dietę poprzez kupowanie warzyw i owoców, których do tej pory nie używałaś. Postaraj się odkrywać nowe smaki, aby pobierać jak najwięcej drogocennych witamin z pożywienia. Przede wszystkim jednak wybieraj produkty w zgodzie ze sobą, nie przymuszaj się do rzeczy, których nie lubisz. Staraj się znaleźć jak najwięcej zdrowych zamienników, bez których nie będziesz w stanie się już nigdy obejść.

7. Ograniczaj podjadanie oraz alkohol.
Pamiętaj, że jeżeli już pijesz alkohol to zwiększa on zapotrzebowanie na wodę. Poza tym spowalnia metabolizm oraz jest bardzo kaloryczny. Nie ma nic złego w pozwoleniu sobie na drobne odstępstwa od czasu do czasu, ale powinniśmy pozwalać na nie sobie jak najrzadziej. Jest ogromna różnica między notorycznym podjadaniem, a pozwoleniem sobie raz na jakiś czas na mały grzeszek.

Zobacz także:  Dlaczego miód powinien gościć w każdym domu?

8. Zadbaj o szczegóły.
Pomyśl o tym, aby filtrować wodę. Zastanów się nad tym, jakiej soli, cukru czy oleju używasz. Nie zapominaj o spożywanych przez ciebie rzeczach, na których właściwości zazwyczaj nie zwraca się uwagi.

9. Stawiaj na regularność.
Dbaj o to, aby jeść zawsze o określonych porach. Nie pomijaj codziennej aktywności fizycznej. Jedynie systematyczność sprawi, że organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Nie dopuszczaj więc do tego, aby jednego dnia prawie nic nie jeść, a drugiego jeść zdrowo. Zdrowy styl życia to doskonale wypracowane codzienne nawyki.

10. Daj sobie czas.
Zwłaszcza jeżeli jesteś na początku swojej drogi ze zdrowym odżywianiem lub chcesz schudnąć. Nie d razu będziesz wiedzieć co jest najlepsze dla twojego organizmu. Lata popełnianych błędów w żywieniu mają swoje konsekwencje, a ustabilizowanie swojego ciała to długotrwały proces. Daj więc czas swojemu organizmowi na zmiany, ale również sobie na wprowadzenie ich. Nie zmieniaj za dużo na raz. Systematycznie poszerzaj swoją wiedzę, wprowadzaj przemyślane zmiany.

Comments are closed.