Kilka powodow przez które możemy nie widzieć efektów odchudzania

Zbierasz się w sobie, szukasz informacji, edukujesz się, poświęcasz swój czas, opracowujesz plan, wdrażasz go w życie, a potem okazuje się, że twoje działania nie przynoszą rezultatów. Często właśnie w ten sposób wygląda przygoda z odchudzaniem wielu ludzi. Zazwyczaj pada wtedy pytanie „co robię nie tak?”, na które nie ma niestety ani jednoznacznej odpowiedzi, ani złotego środka.

Każdy jest inny

Ciężko jest stwierdzić dlaczego dana osoba przy jednym stylu żywienia chudnie, a druga nie. Każdy organizm jest inny i w różny sposób reaguje na podejmowane działania. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że zazwyczaj ma to związek z jedną z tych rzeczy:

-Dostarczasz za dużo kalorii

Zastanów się czy nie jesz za dużo. Być może podjadasz między posiłkami albo zajadasz stres. Czasem nawet możemy nie zauważyć, że jemy więcej niż potrzebujemy. Zdarza się to zwłaszcza osobom, którze jedzą „na oko”, nie mając pojęcia o kaloryczności przyjmowanych przez nich posiłków. Pomocne w tym wypadku może być wspomaganie się, przynajmniej przez jakiś okres czasu, aplikacjami, dzięki którym sprawnie podliczymy spożywane kalorie. Należy również pamiętać o tym, że olej używany do smażenia lub cukier do posłodzenia herbaty też powinny być wliczane. Kilka dni dokładnych obserwacji powinno pozwolić nam na zrozumienie co tak bardzo podbija nam kaloryczność potraw. Warto również wybrać taką aplikację, która automatycznie podliczy nam % dostarczanych składników pokarmowych, bowiem…

Zobacz także:  Niezbędnik robienia zdrowych zakupów

-Nie zwracasz uwagi na proporcje składników odżywczych

Każde pożywienie, jakie zjadamy składa się z określonych składników. Mogą to być tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy czy minerały. Każde z nich spełnia konkretne zadania, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Istnieją między nimi ścisłe zależności, których należy przestrzegać. Przykładowo, węglowodany powinny stanowić około 60% codziennego zapotrzebowania kalorycznego, tłuszcze 30%, a białka około 15%. Oczywiście zależy to od wielu czynników, na przykład płci, wieku lub stopnia aktywności fizycznej. Jednak analizując skład wszystkich pokarmów, które zjadamy w ciągu dnia jesteśmy w stanie zauważyć do jakich składników mamy przeważającą tendencję i odpowiednio zareagować.

-Dostarczasz za mało kalorii

Niestety, ale jest to jedna z najgorszych rzeczy, jaką możemy zrobić. Popularne są głodówki lub diety o mocno zaniżonej kaloryczności, ale jest to bardzo złe dla naszego zdrowia. Nie należy bowiem dostarczać mniejszej ilości kalorii niż wynika to z podstawowej przemiany materii – BMR. Schodząc poniżej wartości, która niezbędna jest naszemu organizmowi do podstawowego funkcjonowania sprawiamy, że nasz organizm zmodyfikuje się w taki sposób, aby obecna ilość mu wystarczała. Przeznaczy więc je na najważniejsze funkcje życiowe. Nasz metabolizm zwolni, uniemożliwiając nam zrzucenie kilogramów. Dodatkowo, nie będzie prawidłowo funkcjonował, więc zaczniemy odczuwać skutki wyniszczenia organizmu, przede wszystkim przemęczenie. Nie da się długo wytrzymać przy radykalnym obniżeniu przyjmowaniu kalorii, dlatego jest to idealne zobrazowanie efektu jo-jo, który niewątpliwie czeka nas po powrocie do poprzedniego żywienia.

Zobacz także:  Sposoby na zdrowsze odżywianie dla zabieganych

-Nie przyspieszasz metabolizmu

Możesz właśnie być w punkcie, w którym twoje BMR jest niemal takie samo jak zapotrzebowanie dziennie. W takim wypadku nie możesz już bardziej ograniczyć spożywanych kalorii. Powinieneś więc zadziałać w drugim kierunku i zwiększyć swoje zapotrzebowanie. Możesz tego dokonać poprzez pobudzanie metabolizmu. Każda aktywność, którą wykonujesz sprawia, że metabolizm zaczyna pracować na wyższych obrotach.

-Oczekujesz nierealnych efektów

Jeżeli wszystko robisz tak jak powinieneś bardzo możliwe, że jedynie wydaje ci się, że nie zrzucasz kilogramów. Powinieneś wiedzieć, że przy zdrowym żywieniu będziesz chudł około 3kg w ciągu miesiąca. Wydaje się to niewiele, ale dla organizmu to nie lada wyzwanie. Być może więc jedynie wydaje ci się, że efektów nie ma, zwłaszcza, że często oczekujemy natychmiastowych wyników. Walka o piękną sylwetkę to cel długoterminowy, nie krótkodystansowy. Powinieneś wziąć też pod uwagę, że powszechne sposoby sprawdzania postępów w odchudzaniu, takie jak ważenie lub mierzenie się, nie są doskonałe. Obarczone są błędem, który może spowodować, że będzie wydawało ci się jakbyś stał w miejscu.

-Dokonujesz złych pomiarów

Zobacz także:  Korzyści wynikające z czytania składu produktu

Osoby chcące się odchudzać bardzo często wprowadzają do swojego życia również zwiększoną aktywność fizyczną. Oczywiście jest to bardzo dobrym działaniem, ale należy mieć przy tym na uwadze to, że w mniejszym lub większym stopniu budujemy mięśnie. Ważąc się co pewien okres czasu możemy dojść nawet do wniosku, że przybieramy na wadze. Nie należy się bać wyższych wskazań wagi, ponieważ winowajcą takiego stanu rzeczy jest fakt, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Możemy więc chudnąć i pięknie modelować sylwetkę, a przybierać na wadze. Aby mieć pewność, że nasze działania przynoszą skutek warto więc się poprawnie mierzyć lub robić zdjęcia swojej sylwetki.

-Zbyt często zmieniasz diety

Jeżeli dopiero co wprowadziłeś coś do swojego sposobu żywienia, a już to zmieniłeś wychodząc z założenia, że nie przynosi to efektów, powinieneś zastanowić się czy nie robisz tego zbyt często. Nasz organizm potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do zmian. Upewnij się, że to co robisz jest zgodne z ideą zdrowego żywienia i wytrwaj w tym dłuższy okres czasu. Zmiany wprowadzaj stopniowo, jedną po drugiej i nie sprawdzaj co chwilę czy ma to przełożenie na twoją wagę. Ciągłe zmiany diet doprowadzają do rozchwiania metabolizmu i w pewnym momencie ciężko jest już ocenić z czego nasz organizm czerpie korzyści.

Comments are closed.