Podejmując decyzję o odchudzaniu możemy dać się zwieść powielanym przez inne osoby tezom, które jednak zamiast ułatwić nam osiągnięcie celu, jedynie go dodatkowo utrudnią. Powielane wielokrotnie kłamstwo niestety nie staje się prawdą, a my korzystając z takich rad wyrządzamy szkodę swojemu zdrowiu. Warto więc przed zdecydowaniem się na zastosowanie takich twierdzeń dowiedzieć się ile jest w nich prawdy, aby niepotrzebnie nie wyrządzać sobie krzywdy. Poza tym, poznanie prawdy na ich temat może umożliwić rozpoczęcie poprawnego żywienia, dzięki któremu zrzucimy nadprogramowe kilogramy.
Mity na temat odchudzania
Ludzie wymyślają coraz to nowsze sposoby, które mają pomóc im w uzyskaniu wymarzonej sylwetki. To właśnie przez stosowanie się do popularnych, niesprawdzonych tez na temat odchudzania kończą oni z efektem odwrotnym do zamierzonego i niechęcią do dalszych prób. Warto więc zapoznać się z najczęściej powielanymi mitami na temat odchudzania, aby zrozumieć dlaczego należy się ich wystrzegać.
1. Kolacja przed godziną 18, nie powinno się jej jeść po tej godzinie.
Nic bardziej mylnego! Jest to prawda jedynie dla osób, które zasypiają około 21. Czas kolacji powinniśmy dopasować do tego kiedy chodzimy spać. Powinniśmy ją spożywać na około 2-3 godziny przed snem. Wiele osób chodzi spać bardzo późno w związku z tym zjedzenie ostatniego posiłku około godziny 18 doprowadzi do odczuwania głodu. Warto przy tym pamiętać, aby nie obawiać się jedzenia węglowodanów przed snem. Należy jednak pamiętać, aby indeks glikemiczny spożywanych produktów nie był wysoki oraz aby zdecydować się ich gotowanie lub pieczenie. Zbyt tłusta kolacja sprawi, że organizm będzie musiał włożyć więcej pracy w jej strawienie, a to może następnie sprawić, że gorzej będzie nam się spało. Wszystkie posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu przez cały dzień, dzięki czemu organizm nie będzie zbyt przeciążony lub nie będzie czuł potrzeby magazynowania tłuszczu.
2. Aby schudnąć należy jeść jak najmniej.
Bardzo popularne w odchudzaniu są głodówki, które z początku mogą nawet umożliwiać uzyskanie efektu w postaci utraty wagi. Nie jest to jednak stała zmiana pozwalająca schudnąć ze względu na efekt jo-jo, który po nich występuje. Odchudzanie nie powinno polegać na ograniczeniu liczby kalorii do minimum. Owszem, ich liczenie i redukcja jest istotna, ale nie można przesadzić w drugą stronę. Każdy człowiek potrzebuje ściśle określonej ilości kalorii na podstawową przemianę materii. Jest to wskaźnik, który powinniśmy obliczyć przed przystąpieniem do odchudzania i nie dopuścić do tego, aby jeść mniej niż on wynosi. Spożywanie mniejszej ilości kalorii niż jest to wymagane doprowadzi przede wszystkim do wyniszczenia organizmu pociągając za sobą niekorzystne skutki zdrowotne. Podstawowa przemiana materii to bowiem ilość kalorii potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zmniejszając ich ilość sprawiamy, że organizm nie otrzymuje ich wystarczająco. Poza tym jednak ma to bardzo duży negatywny wpływ również na proces odchudzania. Organizm otrzymując mniejszą ilość kalorii uczy się funkcjonować z takim ich wykorzystaniem co prowadzi do mocnego spowolnienia metabolizmu. Niedostarczanie sobie odpowiednich składników odżywczych w dłuższej perspektywie zaczyna skutkować obniżeniem nastroju, nadmierną sennością oraz brakiem chęci do życia. Chociaż początkowo szybko zrzucamy kilogramy, co spowodowane jest szokiem niskokalorycznym, to z czasem nie zauważamy już żadnych efektów. Brak dalszych postępów oraz złe samopoczucie skłania nas do zwiększenia ilości kalorii w diecie, a że nasz metabolizm został już mocno spowolniony to bardzo szybko odzyskujemy wcześniej zgubione kilogramy. Spożywanie dużo mniejszej ilości kalorii nie jest więc korzystne dla procesu odchudzania. Aby schudnąć, musimy jeść co najmniej tyle ile wynika z naszej podstawowej przemiany materii, a w dodatku powinniśmy dbać o przyspieszanie metabolizmu, zwłaszcza poprzez wzmożoną aktywność fizyczną.
3. Nie trzeba ćwiczyć aby schudnąć, wystarczy dieta.
Teoretycznie mogłoby wystarczyć obniżenie ilości spożywanych kalorii do poziomu podstawowej przemiany materii. Niestety jednak, aby schudnąć należy również wziąć pod uwagę całkowite zapotrzebowanie naszego organizmu na nie. Do odchudzania niezbędne jest pobudzenie metabolizmu, aby wytworzyć ujemny bilans dostarczanych i spalanych kalorii. To właśnie od naszej przemiany materii zależy czy i w jakim tempie będziemy chudnąć. Zależy ona jednak zwłaszcza od naszego trybu życia. Jeżeli unikamy aktywności fizycznej, czyli mamy bardziej siedzący tryb życia z pewnością będzie ciężej nam schudnąć niż gdy codziennie ćwiczymy. Nie ma przy tym różnicy czy będzie to chodzenie na spacery, basen czy skakanie na skakance. Każda forma aktywności fizycznej pobudza, w mniejszym lub większym stopniu, metabolizm, a jest to niezbędne do osiągania rezultatów w odchudzaniu.
4. Skoro w mojej rodzinie wszyscy mają nadwagę to nie dam rady schudnąć.
Zdecydowanie nie jest to prawdą. Nikt nie jest odgórnie skazany na otyłość. Owszem, można posiadać pewne predyspozycje genetyczne lub choroby, które utrudniają proces odchudzania, ale w takim wypadku należy bardziej kontrolować ilość i jakość przyjmowanego pożywienia. Zazwyczaj nadwaga przekazywana z pokolenia na pokolenie nie wiąże się z wyjątkowymi predyspozycjami do otyłości, a z przekazywaniem złych wzorców żywieniowych dzieciom. W każdym momencie mamy jednak wpływ na ich zmianę. Należy edukować się w tym kierunku, aby zrozumieć jakie błędy w przygotowywaniu i spożywaniu posiłków popełniamy oraz nauczyć się czytać etykiety, aby poprawnie wybierać produkty lepszej jakości. Zrównoważona dieta jest gwarancją uzyskania doskonałej sylwetki. Jedyną różnicą jest to, że jednym osobom może zająć to dłużej innym krócej. Ważne jest jednak to czy naprawdę przestrzegamy jej zasad oraz pobudzamy metabolizm.