W ziołach drzemie zdrowie
Od zarania dziejów doszukiwano się leczniczych właściwości w ziołach, które traktowane były z odpowiednią dozą szacunku i czcią. Nic w tym dziwnego, skoro spożywanie konkretnych ziół doraźnie pomagało w poszczególnych dolegliwościach, a wizyta u lekarza stawała się zbędnym wysiłkiem. Od wielu lat zioła stosowane są w domowej medycynie, a ich pochodne nawet dzisiaj służą, ale już w postaci tabletek. Jakie zioła wykazują największe właściwości lecznicze i dlaczego powinniśmy zadbać o ich obecność w naszej diecie?
Apteczka domowa bez ziół to największy grzech
Ziołolecznictwo do gałąź medycyny, która zajmuje się wpływem ziół na ludzkie zdrowie, wytwarzaniem leków na bazie ziół oraz nauką o ziołach, które stosowane są zarówno w leczeniu poszczególnych schorzeń, jak i szeroko zakrojonej profilaktyce. Można powiedzieć, że początek ziołolecznictwa miał miejsce już w starożytności, bo już wówczas zauważono zbawienny wpływ ziół na zdrowie człowieka i zainteresowano się ich właściwościami w poszczególnych przypadkach. Na przestrzeni lat przebadano ogromną ilość ziół, które obecnie zalicza się do elementów lekarstw proponowanych w leczeniu niekonwencjonalnym, chociaż ich wpływ doceniany jest również w medycynie tradycyjnej. Syntetyczne lekarstwa niejednokrotnie odmawiały posłuszeństwa w obliczu poważnych schorzeń, z którymi zioła potrafiły sobie poradzić znacznie lepiej. Właśnie dlatego warto pamiętać o ich istnieniu, a przede wszystkim na stałe wdrożyć chociaż część z nich do codziennej diety, ponieważ to chyba najprostszy sposób na działania profilaktyczne i zapobieganie wielu dolegliwościom.
Jakie zioła mają największą moc?
Ostatnimi czasy największą popularnością wśród ziół cieszy się aloes, który zawitał w różnych postaciach na sklepowych półkach i stał się poniekąd synonimem zdrowego trybu życia. Napoje proponowane przez uznane marki nie są jednak najlepszym źródłem tej rośliny, choć ona sama w sobie faktycznie może pochwalić się niezwykłym wpływem na organizm człowieka.
Często zaleca się jej spożywanie w trakcie diety oczyszczającej, ponieważ znacząco wspomaga procesy trawienne i usprawnia przemianę materii. Spożywanie syropów z aloesu przyczynia do wzmocnienia odporności, dlatego warto o nich pamiętać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Babka płesznik to z kolei roślina, którą zaleca się osobom, które cierpią na problemy związane z pracą jelit. Pochłaniają skutecznie wodę, pęcznieją, dając wrażenie sytości, a do tego usprawniają pracę jelit, co jest dosyć częstym problemem wielu ludzi. Zaleca się je również osobom, które mają dokuczliwe problemy z wypróżnianiem się.
Jeżeli z kolei cierpimy na dolegliwości związane z oddawaniem moczu, infekcjami dróg moczowych oraz problemy z nerkami, to nasza uwaga w stu procentach powinna zwrócić się w kierunku brzozy brodawkowatej. Napary z brzozy brodawkowatej to świetne lekarstwo w walce z dolegliwościami reumatycznymi. Jej niezwykłe właściwości powodują, że jest uznawana za prawdziwy cud natury.
Chociaż chmiel nie kojarzy się z niczym innym, tylko ze złocistym płynem alkoholowym, to zioło to znalazło również uznanie w lecznictwie. Chmiel od zarania dziejów stosowany jest jako łagodny środek nasenny o działaniu zbliżonym do melisy. Skutecznie wycisza i uspokaja, dlatego warto o nim pamiętać po intensywnym dniu, zwłaszcza, gdy borykamy się z bezsennymi nocami. Wzmaga również apetyt, więc jeżeli z natury jesteśmy niejadkami, to napar chmielowy pomoże nam skutecznie pozbyć się problemu.
Zdrowa dieta powinna zakładać jak największą ilość składników naturalnych bez dodatków chemicznych. Zioła to źródło niezwykle cennych składników dla ludzkiego organizmu.
Bez toksyn, ale za to w zdrowiu!
Sceptyczne nastawienie do leczniczych właściwości ziół ustąpiło miejsca ciekawości oraz faktom. Zioła rzeczywiście wykazują zbawienny wpływ w poszczególnych dolegliwościach, dlatego coraz częściej sięga się po nie w tworzeniu lekarstw. Stały się wobec tego bazą, a lekarstwa pochodzenia roślinnego cieszą się ogromnym uznaniem.
Zioła najczęściej stosowane są w postaci naparu, ale to nie jedyna forma ich wykorzystywania. Sporym zainteresowaniem cieszą się również okłady z ziół, które są wyposażone w śluz. Ostudzona mieszanina nakładana na chore miejsca przynosi ulgę i szybciej się regeneruje.
Równie wielkim zainteresowaniem cieszy się ocet ziołowy, który służy do oczyszczania cery oraz do wzmocnienia włosów. Sposób przygotowania jest banalnie prosty, a regularne stosowanie tego preparatu sprawi, że przestaniemy stosować inne specyfiki, które z naturą nie mają nic wspólnego.
Zioła jako towarzysz w diecie odchudzającej
Lecznicze właściwości to absolutnie najważniejsza zaleta ziół. Jednak ich zastosowanie znalazło również uznanie wśród dietetyków, którzy zalecają poszczególne zioła w diecie odchudzającej. Osoby, które zdecydowały się na dietę odchudzającą, powinny zainteresować się właściwościami mięty pieprzowej, która znacząco wspomaga odchudzanie. Podobna sytuacja dotyczy mniszka lekarskiego, który w dodatku wspomaga walkę w cukrzycą, a w pewnych kręgach uznawany jest za zioło, które pomaga uniknąć zachorowania na choroby nowotworowe. Dobroczynne działanie posiada również lubczyk, który najczęściej pojawia się w naszej kuchni jako dodatek do różnego rodzaju mięs. Tymczasem w medycynie ludowej wykorzystywany był również jako specyfik skutecznie zwalczający kaszel, a także środek, który pomagał zapobiec miażdżycy oraz wrzodom żołądka. Ciekawostką jest również fakt, że jest bogaty w olejki eteryczne, które poprawiają ukrwienie narządów płciowych, a taki stan rzeczy może korzystnie wpłynąć na nasze życie seksualne.